Problem z bezpieczeństwem na ul. Gryfa Pomorskiego był już kilkakrotnie przez nas opisywany. Nasze stowarzyszenie także problem przedstawiło na komisjach Rady Miasta.
Jak na razie Urząd Miasta wybrał drogę bezczynności do czasu realizacji tunelu węzła ZRYW. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa pokazuje zgłoszenia przez mieszkańców i użytkowników Gryfa Pomorskiego wiele zastrzeżeń. Jak można zauważyć, ilość zgłoszeń jest wyjątkowo duża, a funkcjonariusze policji każde takie zgłoszenie weryfikują i potwierdzają. Zatem problem istnieje i zauważają to także Policjanci Komendy Powiatowej w Wejherowie, a są nimi: nadmierna prędkość, zła infrastruktura drogowa, niewłaściwe oznakowanie (np. brak progów zwalniających w Tempo 30).
Zachęcamy Państwa do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa jeśli zgłoszenie nie wymaga pilnej interwencji, a zarazem zainteresowania się przez funkcjonariuszy policji.
Czym jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa?
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonująca w powiecie wejherowskim to narzędzie, które wspomaga policjantów w codziennej służbie, a mieszkańcom daje możliwość łatwego przekazywania informacji o zdarzeniach wpływających na ich bezpieczeństwo. Poprzez reakcję internauty mundurowi codziennie przeprowadzają interwencje, które w sposób bezpośredni likwidują zagrożenia. Liczba zgłoszeń stale wzrasta. Od początku roku do połowy czerwca wejherowscy policjanci otrzymali 1238 zgłoszeń.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to prosta w użyciu aplikacja internetowa ułatwiająca kontakt z Policją. Za pomocą tego narzędzia każdy może w szybki sposób powiadomić o niepożądanym zachowaniu w swoim miejscu zamieszkania i zaznaczyć zgłoszenie do sprawdzenia przez policjantów. Dzięki temu, codziennie każdy mieszkaniec może wskazać miejsce, w którym dochodzi do łamania prawa, a tym samym mieć wpływ na własne bezpieczeństwo. Jak wskazują dane, najczęściej wejherowscy mundurowi otrzymują sygnały o przekraczaniu prędkości, nieprawidłowym parkowaniu, spożywaniu alkoholu w miejscu niedozwolonym, czy nieprawidłowej infrastrukturze.
Policjanci na terenie całego powiatu sprawdzają każdy z otrzymanych sygnałów. Weryfikacją tych zgłoszeń zajmują się funkcjonariusze ruchu drogowego, ogniw patrolowo-interwencyjnych czy dzielnicowi. Po potwierdzeniu danego zgłoszenia wskazane na mapie miejsce zostaje objęte nadzorem. Jak wskazują liczby, policjanci od początku roku do połowy czerwca otrzymali 1238 zgłoszeń do sprawdzenia, z czego potwierdzonych zostało 482. Co ważne dla bezpieczeństwa mieszkańców, funkcjonariusze potwierdzili na drogach 256 przypadków zgłoszeń przekraczania prędkości.
Potwierdzone przykłady zaznaczeń na terenie naszego powiatu to w ostatnim czasie zgłoszenie przekraczania prędkości w miejscowościach Bojano czy Nowy Dwór Wejherowski, potwierdzenie nieprawidłowej infrastruktury drogowej w Redzie czy niedozwolonego spożywania alkoholu na ul. Necla w Wejherowie. Dzięki tym informacjom, wejherowscy mundurowi mogą podjąć dalsze kroki, by rozwiązać w sposób bezpośredni dane zagrożenie. Tym samym ukarać piratów drogowych czy nałożyć mandaty na osoby popełniające wykroczenia.
Przypominamy, aplikacja nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. Dodatkowo, ważne jest odpowiedzialne korzystanie z aplikacji, ponieważ każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji.